Warning: Use of undefined constant use_sorting - assumed 'use_sorting' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/posetit/public_html/wp-content/plugins/wp-table/wp-table.php on line 316

Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/posetit/public_html/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Poseti Tursku » Blog Arhiva » Baba Zula i Cafe Aman Istanbul na 2. WORLD MUSIC FESTIVALU TODO MUNDO 18-20. april 2013.
Naslovna » Kulturna dešavanja

Baba Zula i Cafe Aman Istanbul na 2. WORLD MUSIC FESTIVALU TODO MUNDO 18-20. april 2013.

8 April 2013

Todo-Mundo-Plakat-2013Uz pomoć Kancelarije za kulturu i turizam R Turske i kompanije Air Pegasus, Todo Mundo World Music Festival u svom drugom izdanju predstavlja nam najbolje od savremene muzike Turske, uz sastave iz Srbije i Hrvatske. U uvodnom događaju (18.4 u Domu sindikata) ugostićemo jednu od najčuvenijih i umetnički najvrednijih dalmatinskih klapa Kambi, čuvare ove autentične tradicije višeglasnog pevanja. U centru pažnje tokom Festivala biće nam autentičan turski šik i njegovi sjajni novi predstavnici – Baba Zula, i Café Aman Istanbul!

Bogata muzička scena Turske u poslednjih nekoliko godina može da se pohvali novom generacijom sastava koji ukrštaju tradicionalno nasleđe sa provokativnim modernim zvukovima. Baba Zula (20.4) je senzacionalan primer kako se rok muzika revolucionarno može izmeniti kroz orijentalni pristup dok se ne dosegne apsolutni trans, dok su Café Aman Istanbul (19.4) mnogočlani sastav koji na novi način izvodi rembetiko muziku, jednu vrstu spoja starogradske kafanske i politički angažovane pesme, lokalni odgovor na fado. Obe grupe predstavljaju kreativni vrh novih tendencija jedne savremene muzičke Turske, koju vam ovom prilikom predstavljamo.

Kao uvodne koncerte vašoj pažnji preporučujemo premijerno nove projekte naših talenata – Marko Marković, proslavljeni sin Bobana Markovića, u ekskluzivnoj saradnji sa velikom harmonikašem Jovanom Pavlovićem, prvi put pred našom publikom, kao i Bojana Nikolić i Srpski glasovi, prvi put na međunarodnoj sceni sa svojim istraživanjem naše izvorne muzike (Dom omladine, 19 i 20.4).

Kao najmlađi među muzičkim festivalima Todo Mundo na sebe preuzma misiju da predstavi Beogradu doprinos popularnoj kulturi koji dolazi iz zemalja trećeg sveta. Prošle godine nam je u fokusu bila Afrika, te smo našoj publici predstavili sveže dobitnike Grammy nagrade, Tinariwen iz Malija, kao i Konono No 1 iz Konga, dok nam je ove godine u centru pažnje turska muzika.

Pozivamo vas na neočekivano muzičko putovanje kroz čari modernog orijenta, uz nezaboravne zvuke urbane Turske.

 

18.4. Dom sindikata

20h Klapa Cambi (Hrvatska)

800, 1000, 1200 i 1500 dinara

19.4. Dom omladine Beograda // Velika sala

20h Marko Marković i Jovan Pavlović (Srbija/Norveška)

21h Café Aman Istanbul (Turska)

1000 dinara

20.4. Dom omladine Beograda // Velika sala

20h Bojana Nikolić i Srpski glasovi (Srbija)

21h Baba Zula (Turska)
1000 dinara

 

Café Aman Istanbul (Turska) / 19.04. u 21h DOB, Velika sala

Grupa vrhunskih muzičara – Cafe Aman İstanbul – stvara mešavinu različitih škola rembetika (poseban stil grčke narodne muzike, sličan bluzu). Njihova pojava ocenjena je kao senzacija u svetu ljubitelja orijentalne muzike.

Osnovani su 2009, posle dugog perioda priprema, a cilj grupe je da oživi staru Café Aman tradiciju. Vodeći svoju publiku na virtualno putovanje u 19. vek, inspirisani otomanskom fasil tradicijom (otomanskom klasičnom muzikom), Cafe Aman İstanbul svojim prvim albumom “Fasl-ı Rembetiko” udahnjuje novi život rembetiko muzici.

Repertoar grupe Cafe Aman Istanbul zasniva se na izvornim pesmama koje su iz doba Vizantije prešle u otomansko, i iz otomanskog perioda u sadašnjost, kao i na muzici koja je svirana u 19. veku u „Cafe Aman“ u Istanbulu i Izmiru.

Pevajući i na turskom i na grčkom, Cafe Aman Istanbul izvodi rembetiko jednako dobro kao i otomansku fasil muziku, tursku delimično klasičnu muziku i vizantijsku muziku, obe religiozne i sekularne. Grupa radi na principu “muzičke radionice“, i prikuplja svoj ​​materijal iz privatnih arhiva i pisanih izvora.

http://www.cafeamanistanbul.com

 

Baba Zula (Turska) / 20.04. u 21h DOB, Velika sala

Iz Turske, zemlje sa bogatom muzičkom tradicijom, na ovogodišnji World Music Festival TODO MUNDO dolazi grupa koja tradicionalne instrumente, poput saza ili tarabuke, stavlja u moderni, eksperimentalni okvir.

Grupu Baba Zula osnovali su pre desetak godina Levent Akman (udaraljke, ritam mašina) i Murat Ertel (saz i drugi žičani instrumenti, vokal). Baba Zula je izrazito osobenim zvukom, dobijenim kombinovanjem turskih muzičkih instrumenata i elektronike, dao potpuno novu dimenziju turskoj narodnoj muzici.

Njihova je muzika ustvari spoj snimljenih zvukova, te tradicionalnih I modernih akustičnih i elektronskih muzičkih instrumenata, uz dodatak elektronskih efekata. Ova je grupa započela sa improvizacijama, koje su kasnije uneli u vlastitu muziku, da bi potom ovaj metod “definisane improvizacije” preneli i na koncerte, filmove, pozorišne predstave, ali i video radove, projekcije i filmove koji prate njihove žive nastupe.

Prirodnim ukrštanjem reggaea i orijentalne muzike, Baba Zula je usavršio novi žanr koji su nazvali “oriental dub”. Njihova je muzika neočekivana i ne-tradicionalna, a opet bliska i topla.

Baba Zula od samih početaka pokazuje sklonost ka saradnji sa drugim muzičarima na svojim albumima i nastupima. Sarađivali su sa brojnim turskim, ali i muzičarima koji danas uživaju svetsku reputaciju poput klarinetiste Hüsnüa Şenlendiricija, kanadske pevačice Brenne MacCrimmon, saksofoniste Ralpha Carneya ili klarinetiste Selima Seslera.

Prvi album “Tabutta Rovasata / Somersault in the Coffin” snimili su 1996. godine, a sadrži muziku koju su uradili za istoimeni film. Tri godine kasnije objavljen je album “Seventeen Music From Three Plays”. Treći album “Psychebelly Dance Music” objavljen 2003. miksovao je britanski producent Mad Professor poznat po saradnji sa Massive Attackom, The Orbom i Leejem Perryjem. Njihova saradnja nastavlja se i na narednom albumu “Duble Oryantal” iz 2005. godine. Nakon toga usledio je album „Dondurmam Gaymak“, soundtrack za istoimeni film.

Najnoviji albumi “Kökler”, ili u prevodu “koreni”, i “Gecekondu” poseduju analogni, autentični rock ’n roll zvuk na kome su članovi Baba Zule odrastali krajem šezdesetih godina prošlog veka. Koristeći turske tradicionalne instrumente, koreni Baba Zule su osnova za njihove muzičke eksperimente, koji su, barem sudeći po broju posetilaca na njihovim koncertima, vise nego uspešni. Kako sami vole da istaknu, njihova muzika proizvod je savremenog megalopolisa – duboko ukorenjena u tradiciji Istanbula.

Baba Zula je osim za pozorišne predstave, radio muziku i za nekoliko filmova za koje su dobili i značajna priznanja. Zajedno sa Alexanderom Hackeom uradili su muziku za dokumentarni film “Crossing the Bridge” režisera Fatiha Akina, koji je nagrađen Zlatnim medvedom u Berlinu 2005. godine.

http://www.babazula.com/